Πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία η συναυλία με ρεπερτόριο της οθωμανικής αυλής, των ταγμάτων σουφισμού και των Μεϋχανέ της Πόλης στη βιβλιοθήκη της πανεπιστημιούπολης Άρτας τη Δευτέρα 3 Φεβρουαρίου 2020, στις 20:15. Τη συναυλία διοργάνωσε το Τμήμα Μουσικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, με αφορμή την παρουσία του SaitBerkerSeymenoğlu, επισκέπτη φοιτητή του προγράμματος Erasmus από το Turkish Music State Conservatory του Istanbul Τechnical University, ο οποίος αναχώρησε για την Κωνσταντινούπολη μετά το πέρας του εξαμήνου.O Sait Berker Seymenoğlu μας ταξίδεψε στις μελωδίες της Πόλης και μας μάγεψε.

Το ρεπερτόριο διαμορφώθηκε στα πλαίσια των μαθημάτων μουσικών συνόλων του εργαστηρίου ανατολικής μουσικής “Narda” με υπεύθυνο τον επίκουρο καθηγητή Μάρκο Σκούλιο. Προετοιμάστηκε ένα πρόγραμμα λόγιας, θρησκευτικής και λαϊκής μουσικής της Κωνσταντινούπολης με τον προαναφερθέντα φοιτητή ως σολίτστα τραγουδιστή και ερμηνευτή του οθωμανοτουρκικού οργάνου Tanbur. Το πρόγραμμα αυτό περιλαμβάνει συνθέσεις ρωμιών συνθετών της πρώιμης περιόδου της κλασικής μουσικής της Πόλης (Ζαχαρία του Χανεντέ, Ηλία, Ανώνυμου Ιερέα), ύμνους των Μπεκτασί και Μεβλεβί Δερβίσηδων και ημικλασικά τραγούδια (Σαρκί) των νυχτερινών κέντρων της Πόλης του 19ου αιώνα (Ismail Dede Efendi, Tanburi Ali Efendi, Tatyos Ekserdjian).

Στη συναυλία συμμετείχαν επίσης οι φοιτητές-μέλη του εργαστηρίου ανατολικής μουσικής Narda:

Ιωάννου Ανδρέας, κανονάκι,
Καραχριστοδούλου Δημοσθένης, πολίτικη λύρα,
Μιχαηλίδης Σάββας, νέι,
Παναγάκης Παναγιώτης, ούτι,
Παπαγεωργίου Μαρίνος, ούτι,
Παπαδόπουλος Νικόλας, βιολί,
Τσιαχρής Τηλέμαχος, νέι, κρουστά.

Μπορείτε να αναζητείσετε τη συναλία βιντεοσκοπημένη στο youtube:

Sait Berker &Narda

CVSAİT BERKER SEYMENOĞLU

He was born in Istanbul. He got educated in Üskü dar Musiki Cemiyeti (Uskudar Music Society) for three years and graduated. He took Turkish Religious Music lessons by Mehmet Kemiksiz. He joined TRT Gençlik Korosu (Turkish Radio Television, Youth Choir) which is conducted by Doğan Dikmen.

He got admitted to Voice Training Department of Istanbul Technical University, Turkish Music State Conservatory in 2017.  He has started to take education from his teachers, such as repertoire by Güzin Değişmez, Tanbur by Birol Yayla, theory by Nurullah Kanık.

He continues his studies in Istanbul Technical University, while he takes part in various concerts and projects. Besides, he attends in Mevlevi Ceremonies as ayinhan (singer) with their music ensemble directed by SalihBilgin.

Σημείωση: Το εργαστήρι ανατολικής μουσικής Narda ανήκει στο ΕΒΟΜΙΠ (Εργαστήριο Βαλκανικής και Οθωμανικής Μουσικής, Ιστορίας και Πολιτισμών) του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων