Προς
τους προπτυχιακούς φοιτητές (5ου και 6ου έτους)
του Τμήματος Ιατρικής

Ανακοίνωση για τη διοργάνωση προγράμματος

Erasmus Blended Intensive Programme (BIP)

από το Faculty of Medicine, University of Porto, με τίτλο "Geriatrics".

Η γλώσσα διδασκαλίας είναι τα αγγλικά. Η διάρκεια θα είναι 6 εβδομάδες, εντός του Ιουνίου και του Ιουλίου 2024, και συγκεκριμένα:
3,5 εβδομάδες διαδικτυακών σεμιναρίων, 1,5 εβδομάδα 'online mentoring' και 1 εβδομάδα φυσικής κινητικότητας (15-19 Ιουλίου 2024) στο Faculty of Medicine του University of Porto.
Εφόσον ένας φοιτητής δηλώσει συμμετοχή θα πρέπει υποχρεωτικά να παρακολουθήσει όλες τις δράσεις εντός των 6 εβδομάδων.
Με την επιτυχή ολοκλήρωση του προγράμματος, οι φοιτητές θα λάβουν 4,5 ECTS.

Η οικονομική επιχορήγηση που θα χορηγηθεί στους φοιτητές για τη φυσική κινητικότητα είναι ύψους 500 ευρώ (περίπου).

Οι ενδιαφερόμενοι φοιτητές παρακαλούνται αρχικά, να δηλώσουν το ενδιαφέρον τους για συμμετοχή στο συγκεκριμένο πρόγραμμα,
μέσω e-mail στην Επιτροπή Erasmus του Τμήματος Ιατρικής  (erasmus_med@uoi.gr), έως και την Τετάρτη 10 Απριλίου 2024 (και ώρα 14.00).
Η τελική επιλογή των συμμετεχόντων θα γίνει από την Επιτροπή Erasmus του Τμήματος Ιατρικής (θα ανακοινωθεί στους ενδιαφερόμενους η διαδικασία που θα ακολουθηθεί για την επιλογή),
αλλά και από το Faculty of Medicine, University of Porto.